Кримінальний процес може дуже сильно вплинути на людину в різних сферах її життя, починаючи від неприємного відчуття, пов’язаного з викликом до правоохоронних органів на допит і закінчуючи, в крайніх випадках, тривалим тюремним ув’язненням, величезними штрафами, ліквідацією бізнесу.

Дуже важливо розуміти, що кримінальне провадження – це процес, в якому справа проти обвинуваченого або підозрюваного ведеться не приватною особою, а різними державними структурами (поліцією, прокуратурою, і т.д.), в яких працюють професійні юристи та завдання яких довести причетність особи до справи і його винуватість в скоєнні кримінального злочину, а також домогтися для нього в суді покарання, передбаченого законом. Крім того, закон (держава) і людина мають різні уявлення про справедливість.

Згідно з положеннями кримінального процесуального кодексу України про початок досудового розслідування (наявності кримінального провадження) щодо себе особа може дізнатися лише через значний час, протягом якого органи досудового розслідування можуть проводити весь комплекс гласних і негласних слідчих заходів щодо особи, а також втручатися у фінансово – господарську діяльність підприємств.

У зв’язку з цим, навіть якщо людина вважає, що проти нього немає ніяких доказів, і він повністю впевнений у своїй невинуватості і непричетності до того, в чому його підозрюють, дуже важливо, щоб його інтереси на протязі всього кримінального процесу (досудового розслідування, в переговорах з прокуратурою і, звичайно ж, під час судового провадження) представляв і захищав досвідчений адвокат, який допоміг би вибрати оптимальну лінію захисту і досягти найкращого результату, виходячи з детального вивчення матеріалів слідства, чинного законодавства та юридичних прецедентів.

Тому дуже важливо звернутися до висококваліфікованого адвоката на самих ранніх етапах кримінального провадження. Як тільки Ви дізналися, що по відношенню до Вас існує кримінальне провадження та / або підозри у вчиненні кримінального правопорушення, або як тільки Вас викликали на допит в якості свідка, не намагайтеся вибратися з цієї ситуації самостійно і відразу звертайтеся до професіонала.

На що варто звернути увагу при виборі кримінального адвоката:

  Спеціалізація в кримінальному праві і професіоналізм:

Перш за все, це повинен бути адвокат, у якого є багатий досвід ведення кримінальних справ. Важливо знати, що кримінальний процес принципово відрізняється від цивільного, адміністративного, господарського і тому тільки адвокат, який спеціалізується на кримінальному праві і процесі здатний грамотно і ефективно захищати Вас на всіх етапах кримінального провадження.

  Гарантія завершення справи:

З обережністю ставтеся до адвокатів, які пророкують Вам стовідсотковий успіх, гарантують “витягнути Вас зі справи”, “відмазати” і т.д., тобто обіцяють Вам якийсь конкретний результат справи (звільнення з-під арешту, виправдувальний вердикт або легке покарання, тощо).
Знайте також, що статистика проти Вас: за даними судової статистики частка виправдувальних вироків від кількості всіх винесених в 2014-2019рр. становить  3-4%. Для порівняння: в судах США частка виправдувальних вироків становить 17-25%, на Тайвані – 12%, в країнах Євросоюзу – 25 – 50%. У самий пік сталінських репресій в СРСР в 1938 році ця цифра становила 13,4%.
На відміну від поширеної думки – хороший адвокат (будь він самий професійний, досвідчений і відомий) не часто “виграє” справи в класичному розумінні цього слова, тобто виправдувальним вердиктом, а закінчує справу з максимально можливим позитивним результатом для клієнта в залежності від фактичних обставин.
Професіоналізм і досвід – ось головний ключ до успіху в справі захисту в кримінальному провадженні!

  Індивідуальний підхід до клієнта:

Важливо пам’ятати, що саме кримінальний адвокат є часом Вашою єдиною довіреною особою в кримінальному провадженні. Тому, це має бути людина, в якій Ви повністю впевнені, яка ні за яких обставин не зробить що-небудь проти Вашої волі, а також завжди уважно Вас вислухає і, по-можливості, врахує всі Ваші зауваження і пропозиції.

Олександр Мазур автор

Мазур Олександр адвокат, керуючий партнер